خانه / اخبار / اخبار دزفول / بهتر است شهرداری ابتدا پروژه ناتمام پل پنجم را تکمیل کند / فرماندار ، ساخت پل جدید در حـریـم قـانـونـی پـل تـاریـخـی دزفـول را رد کرد

بهتر است شهرداری ابتدا پروژه ناتمام پل پنجم را تکمیل کند / فرماندار ، ساخت پل جدید در حـریـم قـانـونـی پـل تـاریـخـی دزفـول را رد کرد

به گزارش خبرنگار روناش ، پل ساسانی دزفول با ۱۷۵۰ سال قدمت تاریخی به طرز پل های رومیان باستان ، ساخته شده از سنگ و ساروج با ۲۲ طاق زیبای آجری به سبک ایرانی بر روی رودخانه ی دز میراث ارزشمند فرهنگی و اثر ثبت شده ی ملی است ، که بدون شک در دنیا بی نظیر است .

سالها پیش شورای شهر سوم بر آن شد پل ششم را بر روی رودخانه دز استوار سازد ، اما به دلیل نبودن بودجه لازم دولتی صورت نگرفت .

در این خصوص عضو سابق شورای شهر ضمن رد ساخت پل در حریم قانونی پل ساسانی به خبرنگار روناش گفت : آنچه که مورد تاکید ما بود رعایت حریم ۱۰۰۰ متری پل به همراه تامین بودجه ی چند میلیاردی ساخت آن توسط دولت بود که محقق نشد .

وی افزود : بهتر است ابتدا پروژه ی ناتمام پل پنجم تکمیل شده و با تکمیل رینگ کمربندی ، خود به خود بار ترافیکی منتقل شده و تصادفها در سطح شهر کاهش می یابد .

معاون استاندار و فرماندار ویژه دزفول نیز ضمن رد ساخت پل جدید در حریم قانونی پل تاریخی ، به خبرنگار روناش گفت : پل ساسانی دزفول نماد تاریخی خوزستان و دزفول بوده و یک آثار ملی منحصربفرد است که حفظ و نگهداری و رعایت حریم قانونی پل به عهده ی همه ی ماست .

“حبیب الله آصفی” خاطرنشان کرد : تا کنون مصوبه ای از شورای شهر به فرمانداری نرسیده و مورد تایید قرار نگرفته است .

همچنین در همین راستا یک دوستدار میراث فرهنگی نیز به خبرنگار روناش گفت : تا کنون به دلیل ضعف نظارتی و عدم بینش فرهنگی لازم ، آثار با ارزش تاریخی خانه ی ثبت ملی مستوفی در چولیون دزفول ، کاروانسرای ثبت ملی اضطراری قندی و ماست فروشون ، اتاق آقا میر و شوادون و سر بطاق آن و بخشی از آسیابهای قدیمی دزفول و غیره نابود شده ، که خسارت فرهنگی غیر قابل جبرانی می باشد .

وی افزود : تمام مردم و مسئولین شهری و اعضای شورای شهر باید همت نموده تا مجموعه ی آسیابهای تاریخی و پل ساسانی و بافت با ارزش تاریخی کهن دزفول به ثبت جهانی رسیده و در این راه نباید مجوز ساخت و ساز غیرمجاز و نقض حریم قانونی در این ۳ مجموعه صادر شود ؛ چرا که پارسال ، پیش ثبت نام ثبت جهانی این ۳ اثر با ارزش تاریخی در یونسکو صورت گرفته ، و در غیر اینصورت ثبت جهانی با مشکل مواجه می گردد .

بـهتـر اسـت شـهـرداری ابـتـدا پروژه ی ناتمام پل پنجم را تکمیل کند / فرماندار ، ساخت پل جدید در حـریـم قـانـونـی پـل تـاریـخـی دزفـول را رد کر

.

اخبار مرتبط :

همچنین ببینید

پرچم مطهرحرم امام حسین(ع) و ابالفضل العباس(ع) درسبزقبا برافراشته شد+تصاویر

به گزارش دزمهراب پرچم متبرک حرم امام حسین(ع) و ابالفضل العباس(ع) که به دزفول منتقل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

معادله را حل کنید *